Oferta i baza dydaktyczna

Obiekty dydaktyczne
Zajęcia dydaktyczne prowadzone są na terenie campusu Warta w budynku CDWTCH (Centrum Dydaktyczne Wydziału Technologii Chemicznej, 2 i 3 piętro, skrzydło B), Centrum Mechatroniki i Nanotechnologii, hali laboratoryjnej nr 21 oraz A6, a także w obiekcie dydaktyczno – doświadczalnym (domu pasywnym Politechniki Poznańskiej).

Na pierwszych latach studiów z przedmiotów podstawowych student ma do czynienia głównie z matematyką, fizyką i chemią. Z przedmiotów technicznych i przyrodniczych można wymienić na przykład Mechanikę Płynów, Technikę Cieplną, Biologię Środowiska. Szczegółowy opis poszczególnych przedmiotów objętych planem studiów jest dostępny w kartach opisu poszczególnych przedmiotów – LINK do kart ECTS na stronie internetowej Politechniki Poznańskiej.

Po wykładach można się zrelaksować w ramach zajęć z Wychowania Fizycznego na pływalni i nowoczesnej Sali gimnastycznej w campusie Warta.

W Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych można w sposób bezpośredni zapoznać się z najnowszymi technikami i technologiami. W laboratoriach dydaktycznych student ma do dyspozycji aparaturę pomiarową, dzięki której może przeprowadzać eksperymenty i dzięki wykładom z określonych przedmiotów połączyć wszystkie dane w odpowiednie wnioski.

Do dyspozycji Studentów są zaawansowane stanowiska dydaktyczne, m.in. do badań przepływowych, wyznaczania charakterystyk hydraulicznych zaworów, wentylatorów i układów wentylacyjno-klimatyzacyjnych, do badania komfortu cieplnego w pomieszczeniach, badania stężeń zanieczyszczeń i sprawności urządzeń cieplnych, badań składu fizykochemicznego wody i ścieków itd.

Instytut dysponuje nowoczesną aparaturą pomiarową, w tym kamerami termowizyjnymi, zestawem do badania szczelności powietrznej pomieszczeń i budynków blower-door, anemometru laserowego LDA (ang. Laser Doppler Anemometry) i innymi.

Do dyspozycji Studentów są nowoczesne stanowiska komputerowe z oprogramowaniem umożliwiającym symulację przepływu ciepła i komfortu cieplnego w budynkach, symulacji działania systemów zarządzania budynkami BMS (ang Building Management System), modelowania informacji o budynku w oparciu o technologię BIM (ang. Building Information Modeling).

Instytut posiada również obiekt badawczy, w którym można się zapoznać z prowadzonymi badaniami nowoczesnych urządzeń technicznego wyposażenia budynków.

Przykładowe stanowiska i sprzęt laboratoryjny wykorzystywane przez Studentów w trakcie studiów

 

Czytaj dalej – rekrutacja

Szczegółowy rozkład przedmiotów i karty ECTS

Przedmioty realizowane w ramach kierunku Inżynieria Środowiska odzwierciedlają aktualne wymagania branży i odpowiadają oczekiwaniom potencjalnych pracodawców. Programem studiów objęte są nie tylko przedmioty zapewniające solidne podstawy teoretyczne, ale też zaznajamiające praktycznie z nowoczesnymi technologiami inżynieryjnymi.

Czytaj dalej o szczegółowym zakresie przedmiotów składających się na studia kierunku inżynieria środowiska – organizacji studiów 

Kadra dydaktyczna

Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną z bogatym doświadczeniem naukowym i praktycznym.

Czytaj dalej o profilach dydaktyczno-naukowych pracowników Instytutu

 Praktyki studenckie i wymiany zagraniczne

W toku studiów realizowane są praktyki studenckie. Studenci naszego Instytutu zainteresowani zrealizowaniem części studiów za granicą mogą skorzystać z programu ERASMUS+

Czytaj dalej o wyjazdach z PP


Koła naukowe

Przy naszym Instytucie działają dwa Koła Naukowe, zrzeszające Studentów zainteresowanych zgłębianiem wiedzy na tematy inżynieryjno-techniczne:
– Koło Naukowe Inżynierii Środowiska (KNIŚ)
– Koło Naukowe Technologii Ochrony Wód

Czytaj dalej o kołach naukowych


Wsparcie socjalne

Studenci naszego kierunku mogą korzystać ze świadczeń socjalnych Politechniki Poznańskiej, w tym np.:
– stypendiów dla najlepszych studentów, celowych i fundowanych
– kredytów studenckich
– ubezpieczenia NNW
– zakwaterowania w domach studenckich (akademikach)

Czytaj dalej o wsparciu socjalnym