Nawiązanie współpracy międzynarodowej w ramach Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych COST

Interdyscyplinarny grant rektorski pt. „Opracowanie metodyki oznaczania drobin mikroplastiku uwalnianych do wody w wyniku jej kontaktu
z materiałami tworzywowymi, stosowanymi w systemach zaopatrzenia w wodę” przyczynił się do nawiązania współpracy międzynarodowej w ramach Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych COST (European Cooperation in Science and Technology), który jest najdłużej działającym europejskim programem wspierającym międzynarodową współpracę badaczy, inżynierów oraz uczonych w Europie.

Interdyscyplinarny grant rektorski był realizowany w Politechnice Poznańskiej przez dwa zespoły badawcze z różnych wydziałów (Fot.1).
Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej, Instytut Badań Materiałowych i Inżynierii Kwantowej reprezentowali:
dr hab. Mirosław SZYBOWICZ, prof. PP – Kierownik grantu
dr hab. Tomasz RUNKA, prof. PP
dr inż. Ewelina NOWAK (doktorantka)

Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki, Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych reprezentowali:
dr hab. inż. Alina PRUSS, prof. PP
dr inż. Agnieszka SZUSTER-JANIACZYK
dr inż. Małgorzata KOMOROWSKA-KAUFMAN

Fot.1 Zespół realizujący interdyscyplinarny grant rektorski

Wyżej wymienione zespoły badawcze znalazły się wśród członków grup roboczych Akcji COST CA23131. Dodatkowo do zespołu dołączyła Pani dr Beata Mądrecka-Witkowska, mikrobiolog z Instytutu Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych, która podczas realizacji grantu, w latach 2023÷2024, czynnie współpracowała z zespołem.

 Konsorcjum w ramach COST Action No CA23131 “ISO COMPATIBLE, EFFICIENT AND REPRODUCIBLE PROTOCOLS/EQUIPMENT FOR MICRONANOPLASTIC DETECTION THROUGH MACHINE-LEARNING (ICPLASTIC)” tworzy kilkanaście państw (Wielka Brytania, Portugalia, Austria, Niemcy, Dania, Szwecja, Estonia, Francja, Finlandia, Grecja, Polska, Węgry, Włochy, Islandia, Litwa, Łotwa, Szwajcaria oraz USA).

Koordynatorem akcji jest dr Daniel Hill z Aston University (UK).

https://www.cost.eu/actions/CA23131/

 Pierwsze spotkanie Komitetu Zarządzającego odbyło się 18 września 2024r. w Brukseli (Fot.2). Zakończenie prac planowane jest na 17 września 2028r.

 

Należy podkreślić, że w Komitecie Zarządzającym COST Action CA23131, jako jedyna osoba z Polski znalazła się Pani dr inż. Agnieszka SZUSTER-JANIACZYK

z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Poznańskiej. Zastępcą Kierownika Grupy roboczej WG2-Optimisation of analytical procedures and tools, został natomiast dr hab. Tomasz RUNKA, prof. PP z Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej. Sprawy formalne dot. realizacji COST Action CA23131 będzie administrować Pani mgr Dorota Nawrocka Kierownik administracyjny Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Fot.2 Komitet Zarządzający COST Action CA23131